Actueel/Nieuws - educatie - muziektermen p t/m z
muziektermen P t/m Z
Personage

Rol waarin acteur/ zanger optreedt, karakter dat hij voorstelt.


Partij

Muziekgedeelte dat door een bepaalde stem of instrument uitgevoerd moet worden.


Partituur

De schriftelijke vastlegging van alle muzikale lijnen in een opera of ander muziekstuk. In de partituur worden alle noten van de gelijktijdig klinkende instrumenten van het orkest en stemmen van de zangers onder elkaar weergegeven. De partituur geeft zo een exacte indruk van het verloop van de muziek. Voor de dirigent is de partituur onontbeerlijk bij de voorbereiding van de uitvoering. Hij leidt de opera muzikaal vanuit de partituur.


Recitatief (half zingen, half praten. Het zingende praten.)

De gezongen of gesproken tekst in een opera die aria's of ensemblenummers verbindt. In het recitatief vindt de ontwikkeling van het verhaal plaats, dit in tegenstelling tot de aria die de emotionele reactie op het verhaal vertolkt. De verstaanbaarheid van het gezongen of gesproken woord in het recitatief is dan ook belangrijk. Er bestaat een onderscheid tussen ‘recitativo secco', dat alleen wordt begeleid door een snaarinstrument (bijvoorbeeld klavecimbel of cello), en het ‘recitativo accompagnato', dat een uitgebreidere begeleiding heeft.


Repetities

Door het operagezelschap wordt er een schema opgesteld waarin staat vermeld wanneer solisten en koorleden repeteren met de repetitor (pianist). Alle zangers moeten hun partij kennen voordat de repetities van start gaan. In een repetitieperiode (vier tot zes weken) vinden lees-, muzikale en toneelrepetities plaats, waarin scènes gerepeteerd worden.
Bij de Sitz- en Bühneprobe (zit- en toneelrepetitie) wordt de hele opera van het begin tot het einde gerepeteerd. Tijdens de Sitzprobe wordt met name het muzikale gedeelte en tijdens de Bühneprobe de regie behandeld. In de week voor de première zijn de voorgenerales (pianogenerale, voorgenerale met orkest en generale met orkest ook wel avant-première genoemd). Bij Opera Zuid wordt er vier weken in de Studio (repetitieruimte) gerepeteerd. Daarna, in de laatste twee weken vóór de première, vinden de repetities plaats in het premièretheater.


Rol

Als je bij zangers over een rol spreekt, wordt daarmee bedoeld het personage of karakter dat gespeeld of voorgesteld wordt.

AddThis Social Bookmark Button
 

contact

postadres
postbus 104
6200 ac maastricht
telefoon 043 321 01 66
fax 043 325 76 55
e-mail: office@operazuid.nl

vereniging vrienden van opera zuid
malpertuisplein 60
6217 cd maastricht
telefoon 043 351 05 35
fax 043 351 05 34
e-mail: vrienden@operazuid.nl

bezoekadres
malpertuisplein 60 maastricht

colofon

tekstuele verantwoording
st. opera zuid, afd. communicatie

fotografie
morten de boer en deen van meer 

gui/web programming/hosting
applemooz